żyj wystarczająco dobrze

Żyj wystarczająco dobrze

Ta książka to jak mądra i szczera rozmowa przy kawie w słoneczne popołudnie. O życiu, problemach, optymizmie, mieć i być. To jednocześnie druga książka dziennikarskiego duetu Agnieszki Jucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego, która wydana została pod szyldem „Gazety Wyborczej”.

Mądrze, ciepło i inspirująco o życiu

Podobnie jak w książce „Kochaj wystarczająco dobrze”, również i w tej książce autorzy zaprosili do rozmowy cenionych psychologów i pytali o wszystko, co dla współczesnego człowieka jest ważne, co go martwi, jak powinien sobie radzić z codziennością, wyzwaniami i problemami.

Główne tematy w „Żyj wystarczająco dobrze”

Z tych pytań i tematów przewodnich powstały kolejne rozdziały. I tak poczytać można:

  • Jak docenić to, co mamy?
  • Dlaczego boimy się być sobą?
  • Jak sobie radzić z zawiścią i zazdrością?
  • Jak nie zapracować się na śmierć?
  • Co znaczy być dorosłym?
  • Jak żyć ze stratą?
  • Jak być szczęśliwym?

O depresji, narcyzach i złych emocjach

Pojawiają się też dyżurne tematy, które nieustannie badają psychologowie i socjolodzy. Jest nie tylko o depresji, ale i o współczesnych narcyzach i psychologicznych przyczynach niepłodności. Wreszcie jest cenna rozmowa o tym, że nie ma złych emocji. Bo jeśli się ich nie doceni, to nie można być w pełni sobą i żyć prawdziwym i autentycznym życiem.

Jak najlepiej czytać książkę?

Właściwie każdy z rozdziałów w tej książce jest oddzielną całością. Do „Żyj wystarczająco dobrze” można w każdej chwili wrócić, czytać od początku, środka albo końca lub na wyrywki. Niezależnie od tego już na lekturę warto wygospodarować sobie trochę czasu, nie spieszyć się, zastanowić się, skonfrontować własne spostrzeżenia i przemyślenia z tym, co proponują autorzy. Bo ostatecznie to nie od autorów, ani nie od rozmówców należy zdefiniowanie tytułowego sformułowania „wystarczająco dobrze”. To my sami musimy je opisać i starać się możliwie jak najlepiej z tymi swoimi założeniami żyć. A przy okazji czuć się spełnionymi i szczęśliwymi.

„Żyj wystarczająco dobrze” to cenna pozycja dla tych wszystkich, którzy chcą żyć dobrze i świadomie.