bańka mydlana

Zaklęty świat introwertyków

Introwertyzm bywa mylony z nieśmiałością, a osoby o takim temperamencie są postrzegane jako skryte i niedostępne. Nie przepadają za lawiną pytań i nie lubią skupiać uwagi na sobie, bo jedno i drugie bywa dla nich bardzo męczące.

Wycofani introwertycy

O ile jednak na co dzień samotność introwertykom nie przeszkadza i lubią przebywać w swoim tylko towarzystwie, to czasami takie funkcjonowanie we własnym zaklętym świecie bywa też i kłopotliwe. I nie chodzi tu o same tylko święta i wakacje, ale i o funkcjonowanie w społeczeństwie, bo bycie introwertykiem ma wpływ na to, jak się pracuje, jakie tworzy związki i przyjaźnie. Na logikę najprościej jest poszukać ludzi o podobnym temperamencie do swojego, bo nie będą ani za bardzo namolni, ani zbyt absorbujący, ani zbyt dociekliwi. Ale i tak dobrze jest poszukać płaszczyzny porozumienia z o wiele bardziej towarzyskimi ekstrawertykami, których na świecie jest nie tylko znacznie więcej, ale również i ich obecność jest o wiele bardziej widoczna.

Zalety introwertyków

O tym, że wcale nie trzeba się zmieniać i można świetnie radzić sobie w pracy i w życiu prywatnym przekonuje Marti Olsen Laney w książce „Introwertyzm to zaleta”. Autorka sama przedstawia się jako introwertyczka, przekonuje, że wcale nie trzeba być spontanicznym, warto mieć czas do namysłu i nauczyć się żyć w zgodzie ze sobą. Jednocześnie zachęca do wyjścia chociaż na trochę z własnej skorupki, bo mimo wszystko warto czasami otworzyć się na świat i korzystać z życia, a nie tylko być biernym obserwatorem. Żeby odnieść sukces wcale nie trzeba rozpychać się łokciami ani mieć parcia na szkło.

Introwertyzm – instrukcja obsługi

W książce poczytać można o wadach i zaletach bycia introwertykiem, problemach i korzyściach, jakie płyną z budowania związków z osobami o różnych temperamentach, sposobach porozumiewania z introwertykami i ekstrawertykami. Książka to dobry przewodnik, dzięki któremu można lepiej zrozumieć innych, a przy okazji również i siebie. Jednocześnie to poradnik w pełni tego słowa znaczeniu, bo nie daje gotowych i uniwersalnych (=nieskutecznych) recept, jak odnieść sukces i zmienić życie na lepsze (każdy jest w końcu inny, nawet jeśli chodzi o temperament), ale zwyczajnie dzięki prostym radom pomaga lepiej funkcjonować każdego dnia.

photo credit: Jeff Kubina via photopin cc