Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

Właściwie postać legenda i to nie tylko w świecie mody. Niewtajemniczonym kojarzyć może się głównie z bardzo charakterystycznym logo i dużymi okularami z ciemnymi oprawkami. Wkład Saint Laurenta w to, jak wyglądają i ubierają się ludzie na całym świecie jest jednak znacznie większy. Jego pomysłem była linia trapezu, nude look, on też docenił intensywne kolory i geometryczne wzory, które po dziś dzień cieszą się wielką popularnością.

Odważny dla marzeń

Ten wyjątkowy projektant nie tylko śmiało eksperymentował z modą i przełamywał konwencje, ale podejmował również odważne decyzje, które zmieniały jego życie o 180 stopni. Yves Saint Laurent urodził się w Oranie, w Algierii pierwszego sierpnia 1936 roku i prawdopodobnie świat nigdy by o nim nie usłyszał, gdyby w wieku zaledwie osiemnastu lat nie zdecydował się przenieść na stałe do Paryża. Zainteresowanie modą było silniejsze niż bezpieczny i znajomy świat i Saint Laurent zaryzykował, a zaraz potem przyszły jego pierwsze sukcesy.

Asystent Christiana Diora

W 1954 roku Laurent wygrał konkurs dla młodych projektantów International Wool Secretariat, w tym samym czasie zaczął też uczęszczać na kurs projektowania w prestiżowej szkole Chambre Syndicale de la Couture. Jego talent szybko został dostrzeżony, a młody Saint Laurent otrzymał posadę asystenta w domu mody samego Christiana Diora.

Umarł król, niech żyje król

Ta wyjątkowa współpraca nie trwała jednak długo – Dior zmarł w 1957 roku, a liczący zaledwie 21 lat Yves Saint Laurent nagle został głównym projektantem najsłynniejszego domu mody w Paryżu i na świecie. W nowej roli sprawdził się jednak znakomicie. W 1958 roku zaprezentował swoją pierwszą kolekcję i słynną linię trapezu i praktycznie z dnia na dzień został nową gwiazdą w świecie mody. Odtąd dom mody Dior lansował eleganckie, szykowne, ale i proporcjonalne oraz wygodne stroje. Zrezygnowano z podkreślania talii, a znakiem firmowym stały się mocno poszerzane fasony.

Fortuna kołem się toczy

Mimo sukcesów Yves Saint Laurent nie zajmował długo fotela głównego projektanta w domu mody Diora. Chociaż praktycznie uratował markę, to jednak nie mógł liczyć na wsparcie pracodawcy, kiedy najpierw został powołany do wojska, a następnie przechodził załamanie nerwowe. Dom mody Dior po cichu zerwał z nim po prostu umowę i zatrudnił Marca Bohana.

Pod marką Yves Saint Laurent

Saint Laurent miał już jednak wszystko, co niezbędne, by zacząć pracować na własny rachunek. Z pomocą partnera Pierre’a Bergé Laurent w 1962 roku założył swój salon couture, zaprezentował pierwszą kolekcję pod własnym nazwiskiem i znów odniósł wielki sukces. Przez lata pojawiały się kolejne jego słynne modele: luźne sukienki z wielkimi geometrycznymi wzorami zaczerpniętymi z dzieł Mondriana, kurtki z frędzlami, tweedowe marynarki, smokingi dla kobiet, transparentne i bardzo zmysłowe kreacje wieczorowe oraz stroje, które w wyjątkowy sposób łączyły haute couture z modą uliczną.

Ambasador francuskiego szyku

Yves Saint Laurent odniósł jednak nie tylko sukces finansowy. Bardzo szybko stał się ikoną świata mody i w pewnym sensie ambasadorem francuskiego szyku, a w 1983 roku doczekał się nawet retrospektywnej wystawy swojej twórczości w Metropolitan Museum of Art.

YSL wciąż na topie

Po sześćdziesiątych urodzinach Yves Saint Laurent znacznie ograniczył swoją działalność. Marka świetnie prosperowała, zarabiała nie tylko na strojach, ale również dodatkach i kosmetykach, w tym także na kultowych zapachach (m.in. słynnym Opium). W 1998 roku Saint Laurent skupił się jedynie na przygotowywaniu kolekcji haute couture, a za linię prêt-à-porter odpowiedzialni byli kolejno Alber Elbaz, Tom Ford, Stefano Pilati a obecnie Hedi Slimane. Z zawodu Saint Laurent ostatecznie wycofał się w 2002 roku, w 40 lat po założeniu własnej marki i wtedy również dom mody Yves Saint Laurent zrezygnował z prezentowania kolekcji haute couture. Projektant zmarł 6 lat później, w 2008 roku, w wieku 71 lat. Będąc ikoną za życia, wciąż fascynuje, a zbudowana przez niego marka cały czas utrzymuje się w światowej czołówce w branży mody.

photo credit: victorismaelsoto via photopin cc