karnawał

Świat zza weneckiej maski

Karnawałowy szał rozpoczyna się wraz z Sylwestrem i Nowym Rokiem. Chociaż czas i świat idą do przodu, to karnawałowa tradycja licząca sobie po kilkaset lat nadal żyje, uwodzi i fascynuje. Żeby zobaczyć, czym jest prawdziwy karnawał, wcale nie trzeba jechać do Rio. Nie mniej efektowne są maskarady na europejskim podwórku, a zdecydowanie najbardziej znany jest wenecki karnawał, którego początki sięgają jeszcze XIII stulecia.

Maski z charakterem

Nieodmiennie z weneckim karnawałem kojarzą się fantazyjne maski i bogate przebrania, dobierane wcale nie przypadkowo. Od setek lat w Wenecji spotkać można te same postaci, a weneckie maski i całe karnawałowe stroje doczekały się nawet swoich nazw. Ten tradycyjny, tabarro e bauta jest trzyczęściowy i składa się z obszernego płaszcza z czarnej wełny (tabarro), kaptura (bauta), czasami kapelusza oraz wspaniałej białej maski z płótna lub tektury z wyciętymi otworami na oczy, ale bez zaznaczonych ust. Twarze za białą maską kryli panowie, zaś panie najczęściej wybierały maski czarne i również kryły całą sylwetkę pod okazałym strojem. Z czasem na ulicach Wenecji pojawiać zaczęły się coraz to nowe postaci. Popularne są głównie te z komedii dell’arte (XVI-XVIII wiek): Arlekin, Colombina, Pantalone. Nie brakuje też i postaci zdecydowanie bardziej psotnych, wśród których wyróżniali się głównie Frombolatore (Mattaccino) w kolorowych spodniach i przyozdobieni piórami, którzy napotkanych przechodniów oblewali wodą bądź nawet atramentem. Cieplejsze uczucia wzbudzali już Jester (z charakterystycznym kapeluszem i wyrysowanym na masce uśmiechem) oraz Dama (w masce eleganckiej i bogato zdobionej, chyba najbardziej charakterystyczna postać w Wenecji). Twórców karnawałowych masek fascynowało jednak nie tylko klasyczne piękno, a w swoich warsztatach wyrabiali również zdecydowanie bardziej nietypowe modele o zdeformowanych kształtach, spiczastych podbródkach i nienaturalnie długich nosach.

Karnawał w Wenecji

Weneckie maski fascynują do dziś, a tradycyjny karnawał, który stał się jedną z głównych atrakcji Wenecji, cieszy się coraz większą popularnością. Najsłynniejszą maskaradę w Europie można zobaczyć na własne oczy, a nawet stać się jej barwnym elementem, zapisać się na wenecki bal, pójść na koncert, wypożyczyć strój, kupić klasyczną wenecką maskę i ukryć za nią swoją prawdziwą twarz.

Świat zza weneckiej maski

Według niektórych antropologów, dopiero gdy człowiek zakłada maskę karnawałową, zaczyna być naprawdę sobą, bawi się zasadami, może wykpić etykietę, zapomnieć o konwenansach i społecznych podziałach, a wszystko ujdzie mu bezkarnie, bo zachowa anonimowość. Przy tym wszystkim zaś może wyglądać zjawiskowo w masce przyprószonej brokatem, złotem, srebrem, przyozdobionej piórami, kwiatami i lśniącymi kamieniami.

W tym roku wenecka maskarada zaczyna się dość późno i potrwa od 15 lutego do 4 marca. Wybrańcy założą wtedy maski i popłyną gondolą na jeden z karnawałowych balów. Na szczęście zdjęcia są już dla wszystkich zainteresowanych.

weneckie maski

weneckie maski

weneckie maski

weneckie maski

weneckie maski

weneckie maski

weneckie maski

weneckie maski

weneckie maski

zdjęcia: sxc.hu