Preikestolen Norwegia

Preikestolen

Z największymi atrakcjami turystycznymi Norwegii jest jak z loterią. Wiele zależy od pogody. Jeszcze więcej od obranej trasy. Rozpieszczonego oglądanymi po drodze widokami oka może już nie zachwycić to, co doczekało się akapitu w przewodniku. Właśnie tak było w moim wypadku z Flamsbaną. Bo chociaż koncepcja jechania w górze i do góry, przez 20 tuneli na trasie liczącej ok. 20 kilometrów wydaje się interesująca, to jednak widoki oglądane po drodze już nie rzucają na kolana.

Nie rozczarowało mnie już jednak Preikestolen, czyli słynna „ambona”. Imponująca, płaska skała nad Losefjord w okolicach Stavanger.

Preikestolen Norwegia

Nigdy nie zaliczałam siebie do niezmordowanych zdobywców górskich szczytów, jednak podejście na Preikestolen nie jest szczególnie trudne. Jest kilka bardziej stromych miejsc, ale Norwegowie na szczęście zadbali, by jedna z ich najlepszych atrakcji miała łatwy dostęp dla mas. Praktycznie na sam szczyt wiodą schody z kamieni, a kilka ryzykownych miejsc jest dodatkowo zabezpieczonych łańcuchami. Można więc śmiało iść, nie spieszyć się i podziwiać widoki. Bo tu akurat sporo jest miejsc, w których warto zatrzymać się na choćby krótki przystanek i wyciągnąć aparat.

Preikestolen Norwegia

Żeby wdrapać się na sam szczyt, trzeba liczyć około 2 godzin. Z uwagi na cenę parkingu ten pobyt aż chce się jednak przedłużyć. Norwegowie cenią się jak zawsze i za zaparkowanie auta liczą sobie aż 200 norweskich koron czyli… około 100 złotych. Czego się jednak nie robi dla widoków.

Preikestolen Norwegia

Na pewno warto wstać dla nich w miarę wcześnie. Z moją drugą połowicą zaczęłam wchodzić na Preikestolen około ósmej rano. Pod górę było jeszcze przyjemnie pustawo na trasie. Ale już na samej „ambonie” z każdą minutą było coraz tłoczniej i głośniej. Szkoda wielka, bo takie WIDOKI chce się podziwiać w ciszy. Kontemplować, rozmyślać, medytować, wyłączyć się totalnie i oddychać w rytmie, w jakim oddycha ziemia.

Preikestolen Norwegia

Preikestolen miałam okazję podziwiać dwa razy. Ambona wspaniale prezentuje się z bliska, kiedy wyłania się na trasie. Ale można obejrzeć ją też od dołu, bo promy pływające po Lysefjord obowiązkowo wiozą swoich pasażerów właśnie pod nią. Z pokładu statku na tle skał wydaje się malutka. Oglądanie jej to jednak tylko i aż przysłowiowa wisienka na torcie, bo w trakcie całego rejsu można dostać zawrotów głowy od ilości przecudownych widoków.

Preikestolen Norwegia
W trakcie rejsu po Lysefjord właściwie każdy jest japońskim turystą i robi zdjęcia dosłownie wszystkiemu. Nie da się inaczej. To jest jak odruch bezwarunkowy. Żyję więc oddycham, jestem na fiordach, więc robię zdjęcia z częstotliwością jedno na trzy sekundy. I nie zamierzam tego żałować.

Preikestolen Norwegia

Wiele jest w Norwegii wspaniałych miejsc. Niektórzy twierdzą, że trzeba mocno zboczyć ze szlaku, żeby naprawdę poznać odwiedzany kraj. Dla takich miejsc jak Preikestolen warto jednak na tym szlaku pozostać.

Preikestolen Norwegia

 • PerfectSkin

  Wow! Przepiękne widoki! Z chęcią bym się tam wybrała 😊

 • Kasia

  Chcę tam być!! Kocham takie miejsca. Jest pięknie 😉

 • Guesswhatpl

  Norwegia to marzenie, które mam zamiar wkrótce spełnić. Piękne widoki :)

  • To w takim razie powodzenia i zawczasu udanej podróży :) Ja już byłam, ale na pewno będę do Norwegii jeszcze wiele razy wracać :)

 • O mamo! Kocham góry i od dziś to miejsce jest moim marzeniem. Serio, serio! Chcę tam wleźć!

  • Warto! Wspaniałe miejsce i bardzo przyjemna trasa :)

 • Nie mogłam się oprzeć i dziś ponownie zajrzałam, aby nacieszyć się tymi widokami. :)
  Bookendorfina

  • Zapraszam, to jeszcze nie koniec skandynawskich wpisów :)

 • Paulina R-w

  cudowne widoki:) zainspirowałaś mnie, żeby zorganizować wyjazd w stronę Skandynawii :)