szczeniak i kotek

Piesek czy kotek?

Może nie jest to opozycja równie wyrazista jak biały-czarny czy miłość-nienawiść, ale jednak od lat funkcjonuje i dzieli nas na zdeklarowanych psiarzy albo kociarzy. Psy i koty raczej za sobą nie przepadają, ale tak samo dobrze potrafią przemienić się w milusińskich lub zgrabnych manipulantów, żeby na różne sposoby zwracać na siebie uwagę i podbijać serca.

Jak zwierzęta oswoiły ludzi

Naukowcy już od jakiegoś czasu udowadniają, że to wcale nie człowiek udomowił zwierzęta, ale to one oswoiły ludzi, bo było to dla nich zwyczajnie korzystne. Po tysiącach lat spędzonych razem, pies raczej nie poradziłby sobie sam, jednak kot wciąż ma swoją dziką naturę i, jak musi, to zapoluje, trafi do domu po długiej włóczędze, przetrwa trudne warunki. Zwierzaki faktycznie zyskały opiekuna, ale człowiek wcale na ich towarzystwie nie traci. Przeciwnie, zwierzaki są świetnymi terapeutami. W dodatku można się od nich sporo nauczyć: optymizmu, bezinteresowności, tolerancji, a przy tym futrzaki lubią i potrafią zaskakiwać.

Specjaliści od “pierwszego kroku”

pies i kot

Ta poza tylko z pozoru jest podobna i oznacza pełną gotowość: do zabawy albo polowania. Zresztą psy same w sobie są trochę jak dzieci – prostolinijne, z sercem na dłoni, zawsze wesołe, zainteresowane, skłonne do psocenia i żywiołowe. Chociaż nie potrafią przemówić ludzkim głosem, to zdają się czasami mówić całym ciałem: uśmiechają się ogonem, tańczą na tylnych łapach, zabawnie przechylają głowę, są w stanie śledzić ruch gałek ocznych człowieka i wywnioskować, na jaki przedmiot patrzymy. Psy tak szybko zaskarbiają sobie sympatię, bo nie mają zwykle problemu z przysłowiowym pierwszym krokiem, nie gdybają, nie mają kompleksów ani uprzedzeń, nie foszą. Same podejdą, pomerdają ogonem, podadzą łapę.

pies i kot

Miauczące cwaniaczki

A koty? Cóż, kot to już jedna wielka zagadka i niewiadoma. Niby inteligentny, ale jednocześnie niezależny, kreatywny – ale chodzi własnymi drogami, robi, co chce, nie da się wytresować, ale sympatię i przywiązanie jednak okazać też potrafi (czasami). Przy tym koty porozumiewają się zupełnie inaczej niż psy. Kot nie patrzy jak pies. On świdruje wzrokiem, w skupieniu i ciszy. Lubi obserwować, ale emocje skrywa głęboko w sobie. A przy tym to manipulant, zwłaszcza gdy jest głodny. Bo prawie zawsze coś chce, niezależnie czy miauczy, mruczy, przymilnie ociera się o nogi czy wskakuje na kolana.

Futrzanego ciałka nigdy za wiele

pies i kot

Ani psom, ani kotom jednak nie można odmówić urody. Są mięciutkie, mają ładne mordki, śmieszne łapy, pełne wyrazu oczy. Na Zachodzie podobno bardziej popularne są już koty, bo lepiej pasują do wielkomiejskiego stylu życia. Nie są absorbujące, a są na tyle małe, że wszędzie można je ze sobą zabrać. Jednak niewielki rozmiar, przynajmniej dla mnie, wcale nie musi być zaletą. Kot to kot. Jest mały, cicho plącze się pod nogami, siada w najmniej odpowiednich miejscach lub przepada w czeluściach szaf. Przy tym jest jakiś taki wiotki i elastyczny. Za to pies (pomijając terierowate ciekawostki przyrodnicze) jest już bardziej konkretny. Jest kogo przytulić i pogłaskać, a oko można przymknąć na pewne niedogodności, bo taki milusiński potrafi ze swojej psiej miłości przewrócić i z wielkim zaangażowaniem gramolić się całym sobą na kolana, jakby zupełnie nie zdawał sobie sprawy, że się tam nie zmieści.

Zabawne psotniki

Kot to najczęściej mistrz “dziwnych” min. Nawet jak jest poważny, może wyglądać przekomicznie.

zabawne koty

Psy miewają za to śmieszne uszy, niezależnie czy są one nastawione czy falują w biegu, przy trzepaniu głową, zabawie lub schodzeniu ze schodów. Z kolei psie oko jest w stanie we wszystkim wypatrzyć zabawkę. Pal sześć, jeśli jest to akurat piłka czy patyk. Gorzej, jeśli odgryza nos ulubionej maskotce czy paski z drogich butów…

psie zabawy

Rozkoszne maluchy

O ile przy tym duże, jest sympatyczne, to małe jest piękne, a nawet zdeklarowany psiarz rozczuli się na widok rozkosznych, mruczących i miauczących kociątek.

kociaki

Więc jak? Piesek czy kotek?

pies i kot

Bo u mnie zdecydowanie piesek.
Miau.

Zdjęcia: sxc.hu

 

opublikowano: 25 stycznia 2014 r.