opowieść wigilijna

Opowieść wigilijna

Motyw Świąt i zimy aż za bardzo wyeksploatowany jest w baśniach, a najzimniejsza pora roku raczej nie jest traktowana jak pozytywny bohater.

(Nie)baśniowa zima

W „Królowej Śniegu” Andersena to raczej czarny charakter, fascynujący, potężny, ale jednak zły do szpiku kości. Zima raczej nie przysłużyła się też andersenowskiej dziewczynce z zapałkami, a gdyby tak poszukać w samych baśniach, to znalazło by się znacznie więcej historii, w których ta wyjątkowo surowa pora roku drwi sobie z biednych bohaterów.

Zima w literaturze

Nie trzeba nawet sięgać po baśnie, bo motyw zimy pojawia się też u Dickensa, a „Opowieść wigilijna”, chociaż kończy się dobrze, to bez dreszczyku (i to nie od zimna) u głównego bohatera również się nie obyło. Złowieszcza zima pojawia się u Tolkiena. Raczej nie budzi pozytywnych emocji również w „Opowieściach z Narnii”…

Filmowa zima

Wyjątkowego pecha w Święta miał Kevin, który chociaż w rzeczywistości już dawno dorósł, to zawsze co roku powraca do Nowego Jorku albo przez przypadek zostaje sam w domu. Jakby dobrze pomyśleć, nawet Mikołaj ma za co nie lubić Świąt. Nie dość że musi pracować na pełnych obrotach, to w dodatku ta jego broda tak bardzo kusi, żeby za nią pociągnąć, że wiele osób nie może się oprzeć. Gdzieś kiedyś były amerykańskie filmy opowiadające o tym, że najbardziej lubiany święty dostał amnezji, był kompletnym nieudacznikiem i wynikały z tego same kłopoty.

Last Christmas

O szczęściu w Święta mówić też chyba nie może George Michael. Chociaż zawdzięcza im hicior wszech czasów, to, jeśli wierzyć tekstowi, przypłacił wszystko złamanym sercem. Kilka lat temu wyszła nawet książka o odwołaniu Świąt, bo przecież nie ma czego świętować.

Zróbmy sobie Święta

Skąd więc to całe wyczekiwanie, liczenie dni, frazesy o pojednaniu i magii, skoro i rzeczywistość, i baśnie wiele razy już udowodniły, że wcale nie jest tak kolorowo? I kto kogo nakręca? Święta nas czy my Święta? Czy ludzie te Święta kreują czy tylko przeżywają? A jeśli to pierwsze, to dlaczego tylko raz w roku?

photo credit: James Marvin Phelps via photopin cc