Skandynawia

Moja Skandynawia

W pewnym sensie zawsze ciągnęło mnie w jej kierunku. Podobała mi się jej kultura, surowa przyroda, niezmordowani skoczkowie, którzy w nosie mieli siarczyste mrozy i beztrosko śrubowali nowe rekordy.

Przez lata poznawałam Skandynawię trochę zaocznie. Z opowieści, na studiach, z książek i przewodników. Ale niedosyt pozostawał.
Jeszcze kilka tygodni temu wydawało mi się, że znam lekarstwo na mój skandynawski głód. Sądziłam, że wystarczy się spakować, opróżnić konto i ruszyć oglądać fiordy. Teoretycznie mogłabym odfajkować Skandynawię na mojej liście miejsc do zobaczenia i o niej zapomnieć. Ale już na samą myśl o tym robi mi się smutno.

Fascynacja Skandynawią została. Głód wcale nie zmalał i chociaż nie zdążyłam się dobrze rozpakować, to już wiem, że tam wrócę. Teraz już wiem, że pocztówki kłamią, a ja mam słabą wyobraźnię. Wiele razy pukałam się w czoło, kiedy byłam już pewna, że piękniejszego widoku już nie zobaczę. Zobaczyłam i to nie raz. Za każdym zakrętem było coraz piękniej i drożej. Zwłaszcza Norwegia jest cholernie droga. Ale dla tych widoków jestem chyba nawet gotowa jeść tynk ze ściany.

***

Skandynawia ma swój klimat, smak, zapach, kolory. Nawet nie będę próbowała opowiedzieć o niej w kilku zdaniach. Zakochiwałam się w niej co najmniej kilka razy. Wciąż to robię. I wciąż odkrywam Skandynawię na nowo. Mam już swoje ulubione miejsca, książki, piosenki i będzie ich na pewno jeszcze więcej. Moja skandynawska lista na zawsze zostanie otwarta, a na blogu pokażę na pewno tylko wycinek z tego, co warto poznać, przeczytać i zobaczyć. Kto wie, może to wystarczy i też się zakochacie, tak jak ja?

Na dobry start – uczta dla oka. Fiordy, góry, fiordy, drewniane domki, fiordy, wodospady i znowu fiordy… A to dopiero początek. Blog niebieska-sukienka.pl przenosi się tymczasowo pod skandynawską banderę :) do zobaczenia wśród fiordów :)

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

Skandynawia

 • Adam Zyskowski

  Fenomenalne widoki na świetnych zdjęciach! Zwiedzałbym 😉

  • Hania

   Warto :)

 • Widoki faktycznie zapierają dech w piersiach, chciałabym w niedalekiej przyszłości zobaczyć je na własne oczy:)

  • Powodzenia w planowaniu i szerokiej drogi :) Norwegia warta jest zobaczenia :)