kenzo

Moda po japońsku

Japonia kojarzy się nie tylko z gejszami i komiksami, ale i z modą. Każdego dnia trendy starają się wyprzedzać mieszkańcy Tokio. Z kraju kwitnącej wiśni wywodzą się też projektanci, którzy odnieśli światowy sukces. Zainteresować się warto przynajmniej czwórką z nich.

Kenzo Takada – kwiaty, kolory i obłędne zapachy

Najbardziej znany jest Kenzo Takada. Urodzony w 1939 roku projektant początkowo uczył się w szkole mody w Tokio, jednak w latach 60. na stałe przeniósł się do Europy, a w kolejnej dekadzie otworzył w Paryżu swój pierwszy butik. Klientów przyciągnął przede wszystkim kolorami, niebanalnymi wzorami kwiatowymi i roślinnymi, od zawsze eksperymentował też z folklorem i to nie tylko japońskim – krój kimona zestawiał np. z elementami orientalnymi, skandynawskimi i wywodzącymi się z dalekiej Ameryki Południowej. Projektowanie mody w jego przypadku nie skończyło się przy tym na kreowaniu strojów dla kobiet. Obok linii prêt-à-porter szybko pojawiły się też kolekcje dla panów i dzieci, a charakterystyczne wzory projektowane przez Kenzo drukowano nawet na tkaninach obiciowych i zasłonach. Popularne są także sygnowane przez Kenzo zapachy. W 1999 roku chyba najsłynniejszy kreator przeszedł na emeryturę, ale po kilku latach powrócił. Zajął się jednak nie tyle modą, co dekorowaniem wnętrz.

Issey Miyake i czarny golf Steve’a Jobsa

Z perfumami kojarzyć się też może Issey Miyake, który zawsze był bardziej artystą niż projektantem. Miyake jest niemal równolatkiem Kenzo Takady (urodził się w 1938 roku), swoje kolekcje prezentował do 1997 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę, a poszczególne linie sygnowane jego nazwiskiem zaczęli przygotowywać inni zdolni projektanci z Japonii. Miyake urodził się w Hiroszimie, projektowanie graficzne studiował w Tokio, pracę podejmował w Paryżu (dla Givenchy i Laroche’a; tu też studiował w École de la Chambre Syndicale de la Couture) i w Nowym Jorku, by ostatecznie powrócić do Japonii. Chociaż swoje studio założył w Tokio, to od 1972 roku kolekcje prêt-á-porter regularnie eksportuje do Europy i prezentuje je w Paryżu. Miyake w swoich projektach przemycał elementy japońskich szat, ale inspirowała go też moda europejska. Chyba jako jedyny projektant nie narzucał też swoim klientom, jak nosić jego ubrania. Styl projektanta doceniono na całym świecie, Miyake kojarzyć się jednak może nie tylko z niebanalnymi kreacjami, ale i z czarnymi golfami zaprojektowanymi specjalnie dla Steve’a Jobsa.

Rei Kawakubo i Commes des Garçons

Nazwisko Rei Kawakubo znane jest głównie wtajemniczonym, ale marka „Commes des Garçons” znana jest także wśród laików. Popularna dziś projektantka ukończyła studia artystyczne w Japonii i początkowo pracowała jako stylistka w Tokio. Szybko jednak zaczęła też przygotowywać własne stroje, a w latach 60. wymyśliła nazwę dla swojej marki. Firma powstała w 1973 roku, w dwa lata później Rei Kawakubo zaprezentowała w Japonii swoją kolekcję, a dopiero w 1981 roku pokazała swoje ubiory również w Paryżu. Później wszystko potoczyło się jak w kalejdoskopie. Butiki „Commes des Garçons” mnożyło się nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie, a pod koniec lat 80. było ich łącznie ponad 300. Projekty z metką „Commes des Garçons” zawsze się na swój sposób wyróżniały. Już w latach 80. ujmowały prostotą, skromnością i oszczędnością kolorów. Dopiero pod koniec lat 80. w kolekcjach marki zaczęły pojawiać się ubrania w kolorach innych niż czerń, szarości i beż.

Yohji Yamamoto

Popularność na całym świecie zyskał też Yohji Yamamoto. Projektant urodził się w Tokio w 1943 roku, tu także studiował prawo i projektowanie. Swoją pierwszą kolekcję w Japonii przedstawił w 1977 roku, a na początku lat 80. jego projekty można było zobaczyć także w Paryżu i Nowym Jorku. Yamamoto to mistrz krawiectwa często porównywany z Madelaine Vionnet. Stworzył nietypowe kolekcje, a jak twierdził w wielu wywiadach, chciał ubrać kobiety w męskie ubrania. Jego pomysł przyjął się na świecie, a projektant odniósł międzynarodowy sukces. Do dziś jego nazwisko jest rozpoznawalne, a butiki jego marki można znaleźć w największych miastach nie tylko w Japonii. Yamamoto w swojej karierze projektował nie tylko stroje. Współpracował m.in. z marką Adidas i wieloma artystami, wśród których znalazł się chociażby Elton John. Projektant doczekał się również godnego następcy – projektowaniem zajęła się także jego córka Limi.

photo credit: chooyutshing via photopin cc