książka

Książki, pojedynek i czaszka Szekspira

Światowy Dzień Książki przypada co roku na 23. kwietnia. Z roku na rok jest o nim coraz głośniej. Kilka lat temu najbardziej wyróżniały się akcje Empiku (za książkowe zakupy można było wtedy otrzymać darmowe opowiadanie Haruki Murakamiego, które nie ukazało się wcześniej w języku polskim). Dziś promocjami i to przez cały weekend do zakupów zachęca praktycznie każda księgarnia.

Tradycji związanych z Międzynarodowym Dniem Książki jest co najmniej kilka. Pisałam już o nich wcześniej – Międzynarodowy Dzień Książki.

Szekspir i kultura popularna

Tegoroczny dzień książki jest jednak wyjątkowy z jeszcze jednego względu – tym razem wypada w bardzo okrągłą, bo czterechsetną rocznicę śmierci Williama Szekspira. Anglika, który wciąż jest najsłynniejszą postacią z Wielkiej Brytanii i wyprzedza w tym rankingu nawet świętującą niedawno 90. urodziny Elżbietę II.
Najsłynniejszemu dramaturgowi w historii, którego sztuki mimo upływu tylu lat wciąż nie tracą na aktualności, poświęcone będą w tym roku różnej maści wydarzenia kulturalne i nie tylko. I tak wybrać można się nie tylko do teatru na jedną ze sztuk mistrza czy wspólne czytanie. Z bardziej oryginalnych wydarzeń w rodzinnym mieście Szekspira odbędzie się maraton, a sonety będzie można usłyszeć w wykonaniu nowojorskiego rapera. Do czasów szekspirowskich podobno nawiązują w ten weekend nawet listy dań brytyjskich restauracji i barów…

Szekspir – wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

Do dziś nie ustalono, ile tak naprawdę sztuk napisał Szekspir (37? 38?). Nie brakuje ekspertów, którzy spierają się nie tylko o autorstwo, ale i o istnienie samego artysty… W biografii dramaturga mimo upływu tylu lat wciąż są jeszcze wieloletnie luki, a nawet po śmierci narosło wokół niego wiele legend. Najsłynniejsza plotka dotyczy czaszki Szekspira, która podobno została skradziona…

Szekspir – moje ulubione sztuki

Trudno nie znać chociaż kilku historii opowiedzianych przez Szekspira w pięciu aktach. Nawet ci, którzy nie czytają, doskonale pamiętają ze szkoły historię Romea i Julii, na liście lektur od lat punktami obowiązkowymi są „Makbet” i „Hamlet”. Jak to jednak w przypadku lektur szkolnych bywa, znacznie ciekawsze są lektury nadobowiązkowe. Jeśli chodzi o Szekspira, to największe wrażenie zrobił na mnie „Otello”. Niesamowita opowieść o miłości, strachu i zazdrości, chociaż te tematy powinnam umieścić w innej kolejności, a przy miłości postawić duży znak zapytania.
Inna mocna tragedia to „Król Lear”, a o wiele bardziej niż „Romeo i Julia” trafiła do mnie tragedia „Antoniusz i Kleopatra”. Historia innych tragicznych kochanków, którzy także żyć bez siebie nie mogli, ale ich losy nie mają w sobie dziecięcej naiwności, jaką ma tragiczna opowieść o dwójce zakochanych w sobie nastolatków pochodzących ze zwaśnionych włoskich rodzin.

Chociaż w twórczości Szekspira zdecydowanie najbardziej wyróżniają się właśnie smutne historie z tragicznym finałem, to warto sięgnąć też po lżejszy repertuar, np. „Komedię omyłek”, „Burzę” czy chociażby „Poskromienie złośnicy”…

Wyzwanie książkowe 2016

Wracając jednak do Międzynarodowego Dnia Książki i czytelnictwa. Jeszcze na początku roku znalazłam na Twitterze pewne książkowe wyzwanie:

wyzwanie książkowe 2016

Na liście jest ponad 30 propozycji książek do przeczytania w tym roku. Chociaż na ten rok wynotowałam już około 20 przeczytanych pozycji, to tylko kilka udało mi się dopasować do tej listy. Ale będę ją dzielnie aktualizować, aż zapełni się w 100 procentach.

 1. Ma więcej niż 500 stron
 2. Napisana przez kobietę
 3. Napisana przez mężczyznę
 4. Wydana w 2016 roku
 5. W tytule jest nazwa miasta
 6. Ma ponad 100 lat
 7. Została sfilmowana Michael Punke, Zjawa
 8. Biografia/Autobiografia Michał Rusinek, Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
 9. Dziennik/Reportaż Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Grzech jest kobietą
 10. Tytuł to jedno słowo
 11. Wydana w roku Twoich urodzin
 12. Ma co najmniej 2 autorów
 13. Wydana pod pseudonimem
 14. Akcja dzieje się w czasie wojny
 15. Historyczna lub polityczna
 16. Kryminał
 17. Przeczytana w weekend
 18. Polecona przez przyjaciela
 19. Wybrana po okładce
 20. W tytule jest imię Maryse Conde, Ja Tituba, czarownica z Salem
 21. W tytule jest cyfra bądź liczba
 22. Dla dzieci
 23. Literatura angielska
 24. Autor dostał Nobla
 25. Literatura regionalna
 26. Zdobyła Nagrodę Pulitzera / NIKE / Angelusa / inną
 27. W tytule jest nazwa zwierzęcia Tom Michell, Lekcje z pingwinem
 28. Literatura rosyjska
 29. Komiks
 30. Literatura skandynawska Jonas Karlsson, Rachunek
 31. Historia miłości
 32. Literatura azjatycka
 33. Tomik poezji