kochaj wystarczająco dobrze

Kochaj wystarczająco dobrze

Do zakupu tej książki zachęcił mniej już sam tytuł. I okładka. I to co napisane na odwrocie. W tym wypadku jednak ludzie od reklamy wcale nie musieli się specjalnie starać z promocją, bo to pozycja, która potrafi sprzedać się sama.

Kochaj wystarczająco dobrze – 15 inspirujących wywiadów

„Kochaj wystarczająco dobrze” to właściwie zbiór 15 wywiadów z terapeutami, psychoterapeutami i psychologami. Pytają dziennikarze Gazety Wyborczej – celnie, z polotem i wyczuciem. W efekcie tematem rozmów stają się chyba wszystkie największe bolączki naszych czasów. W pierwszej kolejności obalone są mity o idealnych związkach, drugich połówkach, doskonałym dopasowaniu i komplikacjach, kiedy pojawi się dziecko. Z drugiej strony w zupełnie nowym świetle przedstawione są kłótnie i zdrowy rozsądek, bo, jak się okazuje, odpowiednio docenione i pokierowane mogą wnieść wiele dobrego do damsko-męskiej relacji.

Życiowo i mądrze o związkach

Tu nie ma serialowych czy filmowych historii. Są za to te życiowe – czasami mniej lub bardziej skomplikowane, wielowymiarowe, głębsze, prawdziwe. Po raz kolejny potwierdza się przekonanie, że każdy związek jest inny, rozwija się inaczej, mimo że cel jest taki sam – zbudowanie czegoś mocnego, trwałego i satysfakcjonującego obie strony.

Związek z kimś i ze sobą

Bo właściwie w związki wchodzi się nie po to, żeby kogoś mieć na całe życie. Najważniejszą relację buduje się ze sobą, bo to ze sobą jest się do końca życia. Nic zaś tak jak związek nie sprzyja poznawaniu siebie, odkrywaniu w sobie nowych cech, rozwijaniu tych dobrych, eliminowaniu tych niekoniecznie cennych.

Związki zawsze są niepowtarzalne

Przez związki zyskuje się też umiejętność budowania dobrych relacji z innymi. Wielkim nieporozumieniem zaś jest kategoryzowanie ich na lepsze i gorsze, ponieważ jeśli tylko włoży się w relację choć trochę wysiłku, może być dobra, a na pewno wyjątkowa i niepowtarzalna. Niezależnie czy potrwa krótko, czy może trwać będzie długie lata, z pewnością będzie wartościowa.

Wdzięczność  nowy początek

Nawet więc jeśli spełni się czarny scenariusz, a poszukiwania rozpocząć trzeba będzie na nowo, to zamiast rozczarowania po kilku udanych miesiącach czy latach nie powinniśmy mieć wrażenia, że zostajemy z pustymi rękami. W rzeczywistości jesteśmy o wiele bogatsi – o doświadczenie, wspomnienia. I właśnie za to warto być wdzięcznym. Mimo wszystko.

Życie pisze najlepsze scenariusze

Szalenie krzepiące jest też to, że wcale nie trzeba przedstawiać innym najlepszej wersji siebie. Warto się starać, ale nie warto być perfekcjonistą w każdym calu. Bo inaczej straci się możliwość stworzenia prawdziwie bliskiej więzi. Dobrze jest natomiast docenić elastyczność, uczyć się z większą wyrozumiałością patrzeć nie tylko na partnera, ale przede wszystkim na siebie i, co najważniejsze, przestać snuć dziwaczne, czasami melodramatyczne historie w naszych głowach, bo życie potrafi napisać je lepiej, ciekawiej, a jeśli odda mu się pióro do kontynuowania tej opowieści, to częściej obdarowuje szczęśliwym zakończeniem niż nam się wydaje. Tym bardziej że długo i szczęśliwie, wcale nie oznacza, że zawsze idealnie.

Inspiracja i pokrzepienie w jednym

Do tej książki warto wracać – w całości, ale i do poszczególnych rozdziałów, kiedy utknie się na mieliźnie i zanim będzie za późno. Emocje są ważne, trzeba o nich pamiętać, starać się je zrozumieć, ale jednak to nie one powinny sterować życiem i o wszystkim decydować. Podobnie jest też i z rozumem. Choćbyśmy chcieli nie wiadomo jak, to jednak życie zawsze będzie od nas mądrzejsze, a do spółki z czasem podpowie najlepsze rozwiązanie.