Chanel

Chanel. Coco Chanel.

Słynęła z prostych, ascetycznych wręcz strojów, które wyróżniał jednak wyrafinowany krój i wykończenie. Po mistrzowsku łączyła elegancję i wygodę, czym zdobyła sobie uwielbienie kobiet na całym świecie. Dziś jest ikoną i legendą.

Silna i niezależna Coco Chanel

Chanel podobno nie lubiła niedziel. Swoje imperium stworzyła od podstaw. Nigdy też nie wyszła za mąż. Wcale jednak nie dlatego, że była zbyt silna i niezależna, a mężczyzna nie był jej do niczego potrzebny, bo żyła pasją. Wielokrotnie była zaręczona, wielokrotnie zakochana. Do ślubu jednak z różnych powodów nigdy nie doszło.

Kreatywny kopciuszek

Historię jej życia można porównać do Kopciuszka. Jednak w odróżnieniu od baśniowej bohaterki do wszystkiego doszła sama. Zaczynała skromnie, wychowała się w sierocińcu, popularność zdobyła jako piosenkarka w kabaretach. Dopiero z czasem założyła sklep z kapeluszami i coraz poważniej zaczęła myśleć o projektowaniu ubrań. Polubiła przede wszystkim prosty i wygodny styl sportowy, a do świata haute couture wprowadziła miękki i ciepły dżersej. Była to prawdziwa rewolucja w świecie luksusowego krawiectwa. Ta prostota i skromność stała się jej znakiem rozpoznawczym, który zyskał Chanel ogromną popularność na całym świecie.

Pierwsze sukcesy i początki imperium

Zainteresowanie jej projektami, rosnące zarobki były wystarczającą zachętą do założenia własnego domu mody. Powstał on w 1919 roku przy Rue Cambon. Z czasem zaczęło pracować w nim kilka tysięcy osób.

Mała czarna

Jest kilka kultowych strojów Chanel, które do dziś cieszą się wielką popularnością. Przede wszystkim ceni się małą czarną. Kreacja została wylansowana w latach 20. ubiegłego stulecia, miała długie rękawy i niewielkie, zaokrąglone wycięcie przy szyi (w wersji popołudniowej) lub głęboki dekolt na plecach (w wersji wieczorowej). Była zawsze krótka i zawsze czarna. Właśnie z powodu koloru porównywano ją do nie mniej legendarnego Forda T, którego produkowano we wszystkich kolorach, pod warunkiem że była to czerń.

Chanelowski kostium

Nie mniej kultowy jest też chanelowski kostium, wylansowany już jednak znacznie później, w latach 50., kiedy Chanel planowała swój powrót do świata mody po II wojnie światowej. Na strój składała się lekko poszerzana spódnica do kolan oraz żakiet bez kołnierzyka i dodatkowych ozdób, z brzegami obszytymi kolorową lamówką. Kostiumy Chanel szyte były z tweedu w pastelowych kolorach. Szykowne, wyrafinowane i proste kostiumy szybko podbiły świat, a inne domy mody zaczęły ten wyjątkowy projekt naśladować.

Czarne noski, sztuczne perły i Chanel No. 5

Chanel ma na swoim koncie jeszcze wygodne pantofle z czarnymi noskami. Dzięki niej kobiety mogły obwieszać się sznurami (sztucznych) pereł. Przepięknie też pachniały, jeśli zdecydowały się użyć słynnego zapachu Chanel No. 5. Legendarne perfumy również powstały w latach 20. i ogromnym powodzeniem cieszą się po dziś dzień. Mieszanka róży, jaśminu i aldehydów wcale nie straciła swojego niepowtarzalnego uroku.

Na szczycie

Chanel praktycznie przez 6 dekad decydowała, w czym będą chodzić kobiety na całym świecie. To ona też była niekwestionowaną królową w świecie mody, która nawet dziś fascynuje i inspiruje. Projektantka zmarła w 1971 roku, mając 87 lat. Odeszła w hotelu Ritz, do którego odważnie wprowadziła się jeszcze w czasie II wojny światowej. Na urzędujących w nim Niemcach wrażenie zrobiła nie tylko śmiałość Chanel, ale również jej projekty. Z okien hotelu Coco widziała okna swojego domu mody.

Narodziny legendy

Gwiazda Chanel wcale nie przestała świecić po jej śmierci. Dom mody wciąż działa, odnosi wielkie sukcesy pod wodzą Karla Lagerfelda. Chociaż odświeżył on nieco pomysły twórczyni marki, to pozostał wierny misji domu mody. Wciąż tworzy stroje eleganckie, skromne, proste i przede wszystkim bardzo kobiece. Sama zaś Chanel jest już niekwestionowaną legendą. Nie tylko uznaje się ją za królową haute couture, ale również i za jedną z najwybitniejszych kobiet XX wieku.

  • Marlena Hryciuk

    Dla mnie Chanel to majstersztyk! Prostota ale i kobiecość, a zapachy…cudowne!